Warsztat poświęcony technice śpiewu tzw. otwartym głosem charakterystycznej dla śpiewu wiejskiego. Głos ludzki ma moc – w kulturze wiejskiej wierzono, że leciał do nieba, był słyszany z zaświatów, był nośnikiem próśb o przychylność przyrody, łaskawość bogów, zapewnienie obfitości i płodności. W pieśniach tradycyjnych zawarty jest cały świat – prawdy nim rządzące, prawa natury, którym podlegamy, relacje z innymi i samym sobą. Dawne melodie, archaiczne skale to coś, czego nie słyszymy we współczesnym świecie.
PODCZAS WARSZTATÓW
Nieskrępowany śpiew związany jest z pracą różnych partii ciała przy zachowaniu prawidłowej, aktywnej postawy, elastyczności i rozluźnienia.
Będziemy pracować nad techniką oddechu, higieną głosu, śpiewem głośno i cicho. Podczas zajęć zbliżymy się do swobodniejszego wyrażania siebie, rozwinięcia muzykalności i swobody w wydobywaniu różnych dźwięków.
Odkryjemy wewnętrzną moc nie używając siły.
Dni warsztatowe będą czasem poświęconym oddechowi, pracy z ciałem, uważności na swoje wewnętrzne przeżycia, emocje, indywidualną ekspresję. Usłyszysz swój prawdziwy, niczym nie zblokowany, nie stłumiony, nie uciszony głos. Praca może poruszyć głęboko schowane emocje, jako że podczas śpiewu pracuje całe ciało, a w nim zaklęte są przeżycia, uczucia, emocje. Ciało pamięta wszystko, co do tej pory przeżyliśmy.
REPERTUAR
Każdy region, każda wieś ma swoje specyficzne brzmienie, repertuar, historię. Lubelszczyzna jest bogata w pieśni przejścia – chrzcielne, weselne i pogrzebowe, a także pieśni związane z cyklem przyrody. Człowiek od zawsze chciał mieć władzę nad przyrodą, a był świadomy jej siły – zatem z jednej strony, chciał ją sobie podporządkować, z drugiej – robił wszystko by uzyskać jej przychylność. Materiałem muzycznym będą pieśni śpiewane na codzień i od święta. Na warsztatach poznamy pieśni zebrane podczas własnych badań terenowych prowadzącej bądź z dostępnych nagrań archiwalnych. Skupimy się na pieśniach weselnych, żniwnych, miłosnych, o tęsknocie, trudach życia, naturze, pracy na roli.
UDZIAŁ W WARSZTATACH
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i pracę z ciałem. Warsztaty będą okazją do indywidualnej ekspresji oraz doświadczenia przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy muzykologicznej.
Warsztaty przewidziane dla niewielkiej grupy 8-12 osób.
Termin: 8-10 października 2021r.
Piątek:
Przyjazd do Gajrowskich, zakwaterowanie – od godz. 13
14:30 – obiad
16-19 zajęcia warsztatowe
Kolacja
Sobota:
10-13 zajęcia warsztatowe
13-16 przygotowanie jedzenia, obiad, odpoczynek
16-19 zajęcia warsztatowe
Kolacja
Niedziela:
10-13 zajęcia warsztatowe
13-16 przygotowanie jedzenia, obiad, odpoczynek
16-19 zajęcia warsztatowe
Kolacja
Wyjazd z Gajrowskich
PROWADZĄCA
Muzyką tradycyjną zajmuję się od 2005r., kiedy to po raz pierwszy usłyszałam śpiew naturalny, nieskrępowany, donośny, znaczący. Zachwyciło mnie to. Od tamtej pory uczę się śpiewu od wiejskich śpiewaczek, słucham nagrań archiwalnych i biorę udział w przeróżnych warsztatach śpiewu.
Od kilka lat jeżdżę regularnie na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, Serbii w poszukiwaniu zapomnianych melodii i opowieści.
Przywożę z tych wypraw moc wrażeń, doświadczeń, którymi mam potrzebę się dzielić. Uwielbiam prowadzić warsztaty głosowe i spotkania śpiewacze. Uczestnicy poznają technikę śpiewu tzw. otwartym czy naturalnym głosem, ćwiczymy poprawną postawę ciała podczas śpiewu, pogłębiamy technikę prawidłowego oddechu podczas śpiewu, słuchamy nagrań archiwalnych, analizujemy je sobie ze szczególnym skupieniem nad stylem regionalnym, sposobem wydobycia dźwięku, użyciem rezonatorów, indywidualną manierą wykonawczą, ornamentyką, melizmatyką i innymi składowymi, które tworzą niepowtarzalne brzmienie pieśni. Podczas warsztatów, mamy też czas na omówienie kontekstu kulturowego danej pieśni – opowiadamy sobie o tradycjach i obrzędach danej wsi/regionu.
Jest to dla mnie bardzo ważny czas współuczestnictwa, budowania relacji, tworzenia danej sytuacji, asystowania uczestnikom w ich indywidualnym rozwoju. Bardzo jestem wdzięczna, że mogę być świadkiem i towarzyszem ich drogi.
więcej o mnie: www.olgakoziel.pl
ORGANIZACJA
Warsztaty odbywają się w Ośrodku w Polu w Gajrowskich. Ośrodek położony na pięknych Mazurach w gminie Wydminy w bliskości z naturą – przestrzeń sprzyjająca wyciszeniu, odcięciu się, skupieniu, pracy. Do dyspozycji jest 17 ha terenu. Są to pastwiska, młody las brzozowy, pola uprawne i staw. Od najbliższych ośrodkowi zabudowań sąsiadуw dzieli nas około 500m. Jest więc dużo przestrzeni do wykorzystania na spacery, aktywności w przyrodzie i na powietrzu w wolnym od zajęć czasie.
Wszyscy uczestnicy i prowadząca mieszkają w jednym domu, w którym są: sala warsztatowa, kuchnia, jadalnia i pokoje sypialniane na górze.
Przewidziane jest samodzielne przygotowanie posiłków przez grupę – każdego dnia 3-4 osoby będą odpowiedzialne za przygotowanie jedzenia i sprzątnięcie po posiłkach. Jest to stała, sprawdzona praktyka w ośrodku. Wynika to z dążenia do przywracania wspólnotowego charakteru ludzkiego życia: „Wiemy z żywego doświadczenia w ośrodku, że wspólne przygotowywanie posiłków daje okazję do wymiany doświadczeń, poznawania się, budowania relacji między uczestnikami warsztatуw, wreszcie podnosi jakość pobytu i pracy warsztatowej.”
Opis i zdjęcia ośrodka pod linkiem:
https://osrodekwpolu.pl/o-osrodku/
KOSZT
Koszt noclegu i wyżywienia na 3 dni: 250pln / osoba
Cena udziału w ok. 15h warsztatów : 540 pln / osoba
Całość: 790 pln
ZAPISY / PŁATNOŚCI
Zapisy przyjmowane pod adresem mailowym: koziel.olga@gmail.com
Rezerwacja miejsca w grupie: przelew 150 pln na numer konta: 57 1140 2004 0000 3802 7825 8092, tytuł: warsztaty śpiewu
Płatność pozostałej części kwoty: gotówką na miejscu lub przelewem. Możliwość wystawienia faktury za warsztaty