Warsztat improwizacji tanecznej – „PRZEMIANY. Zdecydowanie NIE WIEM. Owoce.”
jest kolejnym z czterech warsztatów w rocznym cyklu odbywających się w Ośrodku w Polu na Mazurach Garbatych.
Przez ruch, taniec, nawiążemy połączenie z własnym ciałem, z naturą oraz Wewnętrznym Twórcą/Wewnętrzną Twórczynią.
W improwizację taneczną i ruchową włączymy obrazy, metafory oraz rozmowy. Będziemy wczuwać i wsłuchiwać się w symbole, pojawiające się w naszych ciałach. Uważność na siebie i innych w ruchu – pozwoli nam na rozbudzenie i wyrażenie kreatywności. Zanurzymy się w przestrzeni Ciszy i Obecności – zbliżymy się do miejsca bez myśli, do stanu uważnej, łagodnej obecności. Uwrażliwimy zmysły. Wysłuchamy szeptów ciała i intuicji.
Na poziomie ciała i tańca, pochylimy się nad zagadnieniami: optymalnego napięcia w ruchu; przepływu i zatrzymania; przestrzeni i kompozycji, brania i dawania uwagi w strukturach improwizacyjnych. Będziemy tańczyć solo, w duecie i w grupie, zachowując świadomość performatywną.
Ćwicząc stan zdecydowanego „nie wiem”, znajdziemy rytm odpuszczania, gubienia się i odnajdywania na nowo. Znajdziemy momenty zatrzymania w ruchu, które pozwolą nam pójść w nieznane oraz odkryć, co kryje się na krawędzi naszego doświadczania.
Przyjrzymy się naszym wzorcom wchodzenia w interakcje. Spotkamy uwalniającą bezmyślność, odnosząc się do pracy improwizacyjnej Niny Martin. Zatańczymy z obrazem – wizualizacją malarską.
We wrześniowo-październikowej odsłonie – będziemy pogłębiać zagadnienia poruszane na wcześniejszych warsztatach w formie wspierającej kontynuację poprzednich doświadczeń, jak i wspierającej włączenie się nowych osób.
W warsztat włączone zostały następujące metody:
– improwizacja taneczna i kontakt improwizacja
– praca z dotykiem, głosem i rysunkiem (wizualizacją)
– struktury improwizacyjne inspirowane pracą Niny Martin: Ensemble Thinking, ReWire Dance States
– rozmowy w kręgu
– ćwiczenia w parach i podgrupach zawierające elementy: focusingu, komunikacji, Psychologii Zorientowanej na Proces
– elementy Laban Bartenieff Movement Systems
– kontakt z naturą – prowadzony i intuicyjny
Metody te odnajdziecie w warsztacie na poziomie merytorycznym i w strukturze pracy. Więcej informacji o wykorzystywanych metodach: na końcu tekstu.
Celem włączenia do warsztatu – jest przeniesienie esencji umiejętności improwizacji (takich jak: bycie w tu i teraz, zwiększenie przepływu, żywotności, otwartości na nie-wiedzenie, współpracy i współistnienia w grupie) w inne obszary życia. Zaprosimy do indywidualnych wglądów, tak by taniec i przepływ, uważność i cisza, miały większą szansę na zakorzenienie się w codzienności.
Temu posłuży również spotkanie podsumowujące po warsztacie, które odbędzie się na ZOOMie, około dwa tygodnie po warsztacie.
Cele warsztatu:
Głównym celem warsztatu jest rozwijanie świadomości ciała oraz umiejętności:
– improwizacji tanecznej solo, w duecie i w grupie
– twórczego współistnienia z innymi
– podnoszenie efektywności w relacjach, dzięki wniesieniu akceptacji „NIE WIEM”
– zmniejszania napięcia w ciele
– rozpoznawania własnej kreatywności i korzystania z niej w codzienności
– rozpoznawania własnych obszarów kreatywności (taniec, muzyka, rysunek)
– bycia w uważnej, łagodnej obecności – w stosunku do siebie i innych
– indywidualnej ekspresji twórczej
Kiedy?: WARSZTAT piątek – niedziela 30.09-2.10.22r.
Rozpoczynamy w piątek lunchem o godz. 13:00. oraz kręgiem. Kończymy kręgiem zamykającym w niedzielę o godz.15:00.
Istnieje możliwość przyjazdu dzień wcześniej do Ośrodka za dodatkową opłatą.
Data spotkania powarsztatowego na ZOOMie zostanie uzgodniona z uczestnikami podczas warsztatu wyjazdowego.
Gdzie?: Ośrodek w Polu, Mazury Garbate, Gajrowskie,
Cena: WARSZTAT: 700 zł; obejmuje warsztat, pobyt i wyżywienie.
Zapisy:
hania.jurczak@gmail.com
Miejsce gwarantuje wpłata zaliczki w wysokości 200 zł, na konto: 97 1750 0012 0000 0000 0466 4833
Zapraszamy na dodatkowe sesje rozwojowe związane z tematyką warsztatu, które mają na celu pogłębienie materiału warsztatowego w obszarze wglądu indywidualnego, tańca lub twórczości, zależnie od zainteresowań i potrzeb. Cena sesji wynosi 130zł (cena zwyczajowa: 200zł).
Sesja focusingowa: metoda pracy łącząca doświadczenia i odczucia z ciała z sytuacją, emocjami i potrzebami.
Dla kogo? Dla osób:
– które chcą nawiązać lepszy kontakt z własnym ciałem i symbolicznymi odpowiedziami płynącymi z ciała;
– które potrzebują wyciszyć emocje;
– które potrzebują udrożnić połączenie z odczuciami z ciała
– które doświadczają niejasnych poczuć w ciele i potrzebują nazwania
– które chcą spróbować nowego sposobu łączenia się z własnym ciałem
Coaching taneczny:
Dla osób, które:
– chcą indywidualnego spotkania w kontakt improwizacji, z informacją zwrotną
– chcą poszerzyć w improwizacji używanie: różnych jakości ruchowych, świadomość przestrzeni, czasu, zakresów ruchu, zwiększanie uważności, zapamiętywania ruchów
– potrzebują nowego spojrzenia dla swojej pracy twórczej oraz innych narzędzi
– potrzebują pomocy w przekroczeniu konkretnych barier w ruchu
Sesja pracy z Wewnętrznym Dzieckiem:
Dla osób, które chcą:
– rozpoznać postać/ jakość Wewnętrznego Dziecka w sobie
– odnaleźć potrzeby, uzgodnić wewnętrzne głosy
– utulić i/lub i postawić granice wewnętrznym figurom
– odbyć konsultację w zakresie pracy z traumą dziecięcą
Sesja spotkania z Wewnętrznym Twórcą/Twórczynią:
Dla osób, które chcą:
– odnaleźć postać Wewnętrznego Twórcy/Twórczyni w sobie
– odkryć jego/jej potrzeby i wprowadzić w życie
– odkryć i zająć się blokadami twórczymi
– odblokowywać głos, ruch
– spróbować improwizacji w rysunku
O autorce:
Hanna Jurczak
– trenerka pracy z ciałem i ruchem, multidyscyplinarna artystka, psychoterapeutka, lekarka ze specjalizacją w psychiatrii,
Zajmuje się tańcem, improwizacją, współtworzy środowisko kontakt improwizacji od ponad 12 lat, pracuje jako aktorka i tancerka (Fundacja Sztuka Ciała, Fundacja Artystyczna PERFORM); maluje. Tworzy własne spektakle używając różnorodnych mediów: tańca, obrazu i głosu („ŚNIENIE/Obraz Kobiety” (2021), ”ŚwiatłoCienie” (2021r.) oraz performance taneczne site-specific (w mieście i w naturze).
Jako trenerka tworzy spotkania warsztatowe dla różnych grup odbiorców. Interesuje ją rozwijanie umiejętności kontaktu pozawerbalnego, świadomości ciała, ruchu a przez to rozwijanie intuicji i lepszego kontaktu ze sobą oraz rozwijanie kreatywności, twórczość w aspekcie terapeutycznym. Uczy w Holistycznej Szkole Trenerów. Prowadzi treningi interpersonalne.
Jako psychoterapeutka pracuje metodą focusingu, związana jest ze środowiskiem psychoterapii humanistycznej doświadczeniowej, inspiruje się Gestaltem oraz psychologią Zorientowaną na Proces. Prowadzi własną praktykę psychiatryczną oraz Ośrodek rozwojowy na Mazurach Garbatych – „Ośrodek w Polu”.
Prywatnie miłośniczka spadających liści, rozkwitających pąków, skrzydeł ważki, ciszy i przestrzeni. Dzika i medytująca w przyrodzie. Chodzi boso po rosie i śniegu. Tańczy z ludźmi i drzewami. Zbiera kamienie. Widzi światło i cień.
Więcej:
https://ludzie.lifefree.pl/…
https://tiny.pl/wx44p
Wybrane źródła inspiracji do warsztatu:
Nina Martin – choreografka, performerka, nauczycielka akademicka (New York City, Texas); stworzyła system Ensemble Thinking oraz Rewire: Dancing States, Ensemble Thinking – trening improwizacji, skupiony na budowaniu kompozycji w przestrzeni oraz wspieraniu kreatywnych wyborów w połaczeniu z innymi w trakcie improwizacji scenicznej. ReWire Dance States – j umożliwia zauważenie wzorców pojawiających się w ruchu oraz ich zmianę; jednocześnie buduje przepływ w ciele oraz wpływa na neuroplastyczność mózgu.
Focusing– jest procesem, który został odkryty przez terapeutów doświadczeniowych, zachodzącym u ludzi, którzy łatwo przechodzą przez zmiany i poruszają się w sytuacji braku odpowiedzi w sytuacji ”nie wiem”. Focusing tworzy warunki na rozwój relacji, dosłownie przyjacielskiej, z odczuciami z ciała. Jest wsłuchiwaniem się w odczucia w ciele i nazywaniem relacji z nimi. Jest procesem rozwijającym intuicyjne odpowiedzi ciała przez metaforę, abstrakcję, archetypy.
Laban Bartenieff Movement Systems – jest rozbudowanym systemem analizy ruchu; w warsztacie posłuży nam przede wszystkim do nadania osobistego znaczenia doświadczeniom ruchowym.
Psychologia Zorientowana na Proces – holistyczne połączenie wielu metod pracy terapeutycznej przez ciało, emocje, świadomość znaczeń, relacji i świata, prastarych tradycji, szamanizmu i fizyki kwantowej. Tworzona przez Arnolda i Amy Mindell.