O naszej ziemi w Gajrowskich
Teren którym prawnie dysponujemy to 17 ha. Są to pastwiska, młody las brzozowy, pola uprawne i staw. Nasze działki są położone w bok od drogi biegnącej przez wieś. Od najbliższych ośrodkowi zabudowań sąsiadów dzieli nas około 500m. Jest więc dużo przestrzeni do wykorzystania na biwak, spacery, aktywności w przyrodzie i na powietrzu.
Działka na której dziś stoi ośrodek ma prawie hektar, jest ogrodzona. Jest świetną przestrzenią na zajęcia terenowe w dzień i w nocy. Można na niej rozbić namioty. Blisko domu są sad i staw. W polodowcowym ( foto ognisko polodowcowe miejsce) zagłębieniu znajduje się wspaniałe miejsce na warsztaty, ognisko, można też rozbić namioty, czy zbudować szałasy. Jest to część działki całkowicie osłonięta od oczu ludzi.
Za domem mamy wzniesienie z południowo zachodnim stokiem na którym rośnie sad. Przed domem mamy górę na której jest krąg z kamieni. Możemy tam palić ognisko, spotykać się by pracować czy odpoczywać. Kalkowa Góra bo tak podobno się nazywa to wzniesienie górujące nad wsią, jak mówią niektórzy, ma swoją moc. Niesamowicie jest być na niej. W dzień przepiękna panorama, mieniącej się zielenią przestrzeni. W nocy można bez końca patrzeć w gwiazdy nad nami, ogień przed nami i uśpioną we mgle wieś w oddali. =
Dookoła położona na mazurskich pagórach pola mocno jeszcze dzika Puszcza Borecka można więc też robić dalsze wypady, inicjacje, vision quest, plenery malarskie, warsztaty eko, inne prace z przyrodą.
Kuchnia
W domu pracy w polu możemy przygotowywać posiłki z użyciem kuchni gazowej i pieca kuchennego opalanego drewnem. Z doświadczenia przy 16 osobach w ośrodku w zupełności wystarcza użycie kuchni gazowej. Można korzystać z obydwu rozwiązań jednocześnie. Kuchnia jest wyposażona we wszystkie potrzebne sprzęty do przygotowywania jedzenia ( garnki, talerze, sztućce, kubki i szklanki).
Wykorzystywanie pieca opalanego drewnem do gotowania to dodatkowe korzyści w postaci ciepła, ciepłej wody użytkowej, wyższej jakości energetycznej posiłków. Dla wielu gości jest ono atrakcją samą w sobie, ponieważ coraz mniej z nas ma na co dzień okazję obcować z żywym ogniem czy gotować na tradycyjnej kuchni. Gotowanie na niej pozwala cofnąć się w czasie, wrócić do korzeni, dowiedzieć się czegoś o sobie, przeżyć coś pierwotnego.
Wyżywienie
Preferujemy samodzielne przygotowywanie posiłków przez grupy. Wynika to z naszego dążenia do przywracania wspólnotowego charakteru ludzkiego życia. Wiemy z żywego doświadczenia w ośrodku, że wspólne przygotowywanie posiłków daje okazję do wymiany doświadczeń, poznawania się, budowania relacji między uczestnikami warsztatów, wreszcie podnosi jakość pobytu i pracy warsztatowej. Pomagamy w zaprowiantowaniu domu.
Jadalnia
Jadalnia to stary, stylowy, rozkładany stół drewniany, krzesła i kredensy. W razie potrzeby można wziąć dodatkowe krzesła z innych pomieszczeń. Przestrzeń jadalni jest jedynie umownie oddzielona od pozostałej części domu przez piec. Może być więc wykorzystywana „podwójnie” jako miejsce spotkań przy posiłkach i miejsce pracy warsztatowej jednocześnie.
Oprócz stołu w jadalni znajduje się część wypoczynkowa również nadająca się do podwójnego wykorzystania.
Jadalnia razem z salą dają powierzchnię około 75m.
Pokoje
Na piętrze domu mamy przestrzeń noclegową. Obejmuje ona 5 pokoi o powierzchni od 9 do 12m2 mieszczących od 2 do 4 osób. Pokoje mają podstawowe wyposażenie (półki, szafki, oświetlenie). Z założenia służą jedynie do nocnego odpoczynku. W pokojach możemy przyjąć maksymalnie 12 uczestników i 2 trenerów.
Do spania przygotowaliśmy porządne, wygodne materace. Prosimy uczestników o zabieranie własnych śpiworów. W razie potrzeby oferujemy koce.
W razie potrzeby możliwe są dostawki bądź noclegi na parterze na dodatkowych materacach bądź karimatach.
Sala do pracy
Do pracy warsztatowej przeznaczona jest przestrzeń na parterze domu. To sala o powierzchni około 35m, z dużym przeszklonym, słonecznym wyjściem na taras i kilkoma oknami na różne strony świata. Od części jadalnej parteru umownie oddziela ją piec, którego palenisko otwiera się na miejsce pracy grupy. Na podłodze mamy stare 100 letnie sosnowe deski odzyskane z wiejskiego młyna i kafle zrobione przez majstra z… dachówki karpiówki ;). Podłoga jest wykończona naturalnymi woskami i olejem lnianym, przyjazna i ciepła w dotyku.
Część jadalna „po drugiej stronie pieca” może być również wykorzystywana w czasie warsztatów. Zwłaszcza do pracy w podgrupach, pracy indywidualnej.
W domu, a w szczególności na parterze, przestrzeni do pracy, panuje specyficzna atmosfera ze względu na obecność w ścianach słomy i gliny jako tynku wewnętrznego. Latem panuje tu przyjazny chłód a zimą utrzymuje się otulające ciepło. Akustyka sali jest również specjalna, za sprawą porowatej, przenikliwej konstrukcji ścian i sprzyja pracy ludzi, słuchaniu i graniu muzyki, wsłuchiwaniu się w siebie, byciu we wspólnocie.
Optymalnie mogą tu pracować grupy 10 – 14 osobowe a nawet większe. W istocie wielkość grupy mogącej pracować w ośrodku zależy to od oczekiwań uczestników i charakteru warsztatu, tematu pracy. Uważamy jednak, że maksymalnie, przy zachowaniu podstawowego komfortu a zarazem efektywnie może tu pracować 18 osób z prowadzącymi włącznie.
Proponujemy pracę na poduszkach medytacyjnych lub na podłodze, na kocach. Podłoga jest bardzo ciepła i pozwala na to. Jeżeli byłyby potrzebne krzesła prosimy o informowanie nas.
Udostępniamy flipchart. Możemy udostępnić rzutnik a także sprzęt nagłaśniający.
Węzeł sanitarny
Dom został wyposażony w węzeł sanitarny na parterze i na piętrze. Na dole mamy łazienkę z kabiną prysznicową, umywalką i toaletą oraz osobną toaletę z umywalką. Na górze mamy łazienkę z kabiną prysznicową, umywalką i toaletą.
Posiadamy własną studnię. Biologiczna czystość wody została potwierdzona przez stację sanepidu. Zainstalowane są filtry zanieczyszczeń mineralnych. Woda jest ogrzewana na dwa sposoby: przez podkowę w piecu i elektryczne grzałki w bojlerze.